Latawiec

Ekologia
powrót do:
Ekologia


                        20.10.2009                                                                           

TWORZENIE POSTACI Z KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

 

              Jesienią korzystając z pięknej, słonecznej pogody często wychodziliśmy na spacery i wycieczki. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę, zbieraliśmy różne rzeczy do skrzyni skarbów.

                Zgromadziliśmy dużo owoców lasu takich jak jarzębina, kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki; wszystko gromadziliśmy w naszej skrzyni skarbów. Późnej w czasie zabaw i zajęć często sięgaliśmy do tej skrzyni i korzystaliśmy ze zgromadzonych tam skarbów. Kiedy była realizowana tematyka dotycząca lasu bardzo przydały nam zgromadzone wcześniej materiały. Na jednym z zajęć należało stworzyć postacie z kasztanów i żołędzi, więc wszystkie zapasy były wykorzystane.

                Dzieci zebrane w trzech mniejszych grupach z ochotą zabrały się do pracy. Najpierw jednak zaprezentowały wiersz „Co na dał las”, którego się wcześniej nauczyły.

Potem już przy stolikach mogły popuścić wodze swojej fantazji. Wymyślały różne cuda i z pomocą pani tworzyły je. Powstawały śmieszne leśne ludki, jeże, konie, żyrafy i inne wesołe postacie.

             Po zakończeniu pracy posprzątaliśmy stoliki, a z naszych prac zorganizowaliśmy wystawkę. Każdy mógł też omówić swoje postacie, przedstawić je i opowiedzieć jak je tworzyli.

              Takie zajęcia dostarczyły wszystkim dużo radości, rozwijały nasz wyobraźnię i pomogły zapamiętać jakie dary dostarcza nam las. 

 

                                                                  16.11.2009

                                                       ŚWIĘTO  MARCHEWKI


                W bieżącym roku szkolnym zaczęliśmy obchodzić kolorowe dni w naszym przedszkolu.

Rozpoczęliśmy od POMARAŃCZOWEGO DNIA MARCHEWKI, który odbył się jesienią. Wzięło w nim udział całe przedszkole, czyli 67 dzieci wraz ze swoimi paniami.W planach mamy jeszcze DZIEŃ BIAŁY w zimę oraz DZIEŃ ZIELONY na wiosnę.

            Obchody Dnia Marchewki rozpoczęliśmy od wcześniejszego ogłoszenia na gazetce dla rodziców. Włączyły się nawet panie kucharki przygotowując dania z pomarańczowym akcentem.

             Już od samego rana wchodziły na salę dzieci ubrane na pomarańczowo z wielką marchewką w ręce.

Potem każdy chętny przedszkolak mógł się przedstawić do mikrofonu, opowiedzieć o swojej marchewce, zaprezentować ją, określić jej kolor, smak, zapach i wymienić zalety marchewki. Następnie wszyscy obejrzeli zainscenizowaną piosenkę „Na marchewki urodziny” w wykonaniu całej grupy straszaków. Była też marchewkowa dyskoteka, zawody z nagrodami w najszybszym zjedzeniu plasterka marchewki i wypiciu marchewkowego soku.

             Przedszkolaki w swoich grupach wykonały też prace plastyczne pt. „Marchewka”. Maluszki- Krasnoludki kolorowały kredkami kontury swoich marchewek. Średniaki- Motylki malowały farbami kontury marchewek.

Starszaki- Biedronki kontur marchewki zapełniały wydzieranką z kolorowego papieru.

             Potem zaś wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawkach, a cały wesoły pomarańczowy Dzień Marchewki został uwieńczony na wielu kolorowych fotografiach.

 

 

 

              17.03.2010r.

NASZE PRZEDSZKOLAKI NA TURNIEJU

             

              17.03.2010 odbył się w Woli Gminny Turniej Literatury Dziecięcej "PRZYRODA WOKÓŁ NAS"

Nasze przedszkole zaprezentowało inscenizowany wiersz Heleny Behlerowej pt. „Kapelusz Muchomora”. Wcześniej dzieci z grupy straszaków dostały role, pięknie się ich nauczyły i rozpoczęły się próby. Potem wspólnie zaprojektowaliśmy potrzebne stroje, aby każdy mógł się przebrać i odegrać swoje role. Do inscenizacji wiersza została także wykorzystana piosenka z płyty „Śpiewające Brzdące” pt. „Mały Muchomorem”.

 

 

19.03.2010

OBCHODY ZIELONEGO DNIA

              

               19 marca 2010r w naszym przedszkolu odbył się Zielony DzieńTego dnia wszystkie dzieci, a także panie przyszły ubrane na zielono.

              Gościem honorowym tegorocznego ZIELONEGO DNIA była pani Renia-  Dyrektor Gminnej Publicznej Biblioteki w Grzawie, która uroczyści otwarła naszą imprezę.

  Miły gość przyniósł ze sobą stos książeczek o tematyce wiosennej. Dzieci wybrały sobie 2 / te najbardziej zielone i kolorowe/do przeczytania. Było bardzo wesoło –pani Renia przyniosła ze sobą również stroje do przebrania i przedszkolaki wcielały się w role głównych bohaterów.

                Po tak wesołym spotkaniu z pana Renią rozpoczęły się tańce w parach albo indywidualnie do piosenek m.in. „Ogórek, ogórek”, „Zielony walczyk” i wiele innych.

Ponad to uczyły się wiosennej piosenki pt. „Maszeruje wiosna”.

                Po męczącej zabawie, pełnej wrażeń panie kucharki zaprosiły wszystkich na kubek soczku. Oczywiście soczek musiał być zielony , był to soczek z  kiwi. Chociaż niektóre dzieci krzywiły buziami to świadomość, że jest zdrowy skłoniła ich do  opróżnienia kubka do ostatniej kropelki.

                Następnym punktem naszej imprezy był  konkurs na najładniejszą i najsmaczniejszą kolorową kanapkę. Wcześniej pani kucharka przygotowała potrzebne składniki: chleb, masło, ogórek, sałata, rzodkiewka, szczypior, pomidor itd.

                Z całej grupy wybrano 4 przedszkolaków- starszaków , którzy skompletowali sobie 3 osobowe drużyny . wszystkie drużyny ochoczo przystąpiły do pracy . Zawodnikom jak i kibicom bardzo podobał się konkurs .Szczegółowy opis przebiegu konkursu umieszczony w dalszej części raportu.

               W dalszej części imprezy wszystkie przedszkolaki zaproszono do wspólnej zabawy przy muzyce oraz wykonania prace plastycznej. Dzieci w poszczególnych grupach miały do ozdobienia szablony motylków i kwiatów dowolną techniką plastyczną dostosowana do wieku dzieci oraz indywidualnych możliwości dziecka (farby plakatowe, wydzieranki, kolorowanie). Prace te były użyte jako emblematy w orszaku pani wiosny w PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.

              Wszystkie te działania edukacyjne skupione były wokół koloru zielonego, a ciekawe zabawy proponowane przez nauczycielki wyzwalały u dzieci postawy twórcze, integrację z grupą, radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy i kształtowało to postawy proekologiczne dzieci.

 

19.03.2010

 KONKURS NA NAJZDROWSZE,

NAJSMACZNIEJSZE I NAJBARDZIEJ

    KOLOROWE KANAPKI

 

             19.03.2010 w naszym przedszkolu obchodziliśmy „ZIELONY DZIEŃ”.

W tym dniu było dużo atrakcji dla dzieci . jedną z nich był konkurs na „NAJZDROWSZE, NAJSMACZNIEJSZE I NAJBARDZIEJ KOLOROWE KANAPKI”

            Przed rozpoczęciem konkursu dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę „Witaminki, Witaminki…, oraz dowiedziały się o zdrowotnych właściwościach warzyw.

             Wreszcie przyszedł czas na konkurs. Zostały wyznaczone trzy drużyny. W skład drużyny wchodziły dzieci z poszczególnych grup wiekowych .Kapitanem drużyny był starszak.  Zespoły  miały wykonać z przygotowanych produktów pyszne, kolorowe i zdrowe kanapki.  Każda z drużyn miała do wyboru takie nowalijki jak: sałata, rzodkiewka, szczypiorek, pomidor, ogórek zielony.

           Dzieciaki bardzo przejęły się swoimi rolami sprawnie przygotowywały kanapki i układały je na talerzu. Po upływie 10 minut intensywnej pracy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

          Jurorami  byli: pani kucharka oraz wszystkie dzieci, które gromkimi oklaskami ocenili piękne wytwory swoich kolegów. Kanapki wyglądały kolorowo i apetycznie.

Pani kucharka ogłosiła werdykt –wszystkie drużyny zdobyły I miejsce.

            Zawodnicy otrzymali drobne upominki oraz oznakę „przyjaciel natury”.

 Na tym nie zakończyła się nasza zabawa. Ogłoszono kolejny konkurs –kto pierwszy zje całą kanapkę przygotowaną przez małych kucharzy?.

              Dla wszystkich ochotników zabrakło kanapek. Wszyscy ze smakiem spałaszowali smaczne kanapki.  Zwyciężył Marcin nasz przedszkolny łakomczuch. W załączniku kolorowe fotki. 

 

                     23.04.2010

PATROL EKOLOGICZNA

 

                  23.04.2010 wszystkie nasze przedszkolaki, czyli 26 dzieci wyszło na patrol ekologiczny.  Zaraz z rana włożyliśmy do worka wszystkie rzeczy, które potrzebne były nam do patrolu, czyli: aparat fotograficzny, lupy, notatniki i przybory do malowania.

                Wyruszyliśmy po śniadaniu przy pięknej słonecznej pogodzie.  Zaraz w pierwszym obejściu biegały po podwórku kury, kaczki i małe kaczątka z mamą kaczką. Nasze przedszkolaki nie mogły się napatrzeć.

                Potem zwróciliśmy uwagę na trawniki i ogródki przydomowe. Prawie wszystkie były już pięknie wykoszone, wygrabione, zieleniły się młodą trawką, a w ogródkach na grządkach rozkwitały pierwsze wiosenne kwiaty.

                  Drogą mijały nas traktory wyruszające na wiosenne roboty polowe. Na poboczach wśród młodej trawy rozkwitały polne stokrotki i mlecze.

                   Nasz wiosenny patrol zakończył się w specjalistycznym gospodarstwie naszego przedszkolnego kolegi. Jego rodzice specjalizują się w hodowli świń. Można było podziwiać małe prosiaczki ze swoimi mamami maciorami. Niektórzy wystraszyli się chrząkających warchlaków, ale wszyscy byli pod wrażeniem ilości świnek znajdujących się w gospodarstwie. Nawet nikomu nie przeszkadzał nieprzyjemny zapach w chlewach.

                     Oglądaliśmy różne maszyny rolnicze, a o ich przeznaczeniu i wykorzystaniu opowiadał nasz przedszkolny kolega wraz z swoim tatą.

                      Po takim patrolu część naszych przedszkolaków postanowiła zostać rolnikami.

 


EKOLOGIA